top of page
Пошук

Deep Dive: Сталий розвиток і дизайн. Про що це?

  • olena-sozanska
  • 1 лип. 2024 р.
  • Читати 5 хв



Сталий розвиток набирає все більших розмахів у всіх сферах і галузях, проте в

більшості так і залишається не до кінця зрозумілою концепцією, яка в більшості зводиться лише до питань екології та збереження навколишнього середовища.

Сьогодні спробуємо розібрати зв’язок між дизайном та сталим розвитком.

Тож про що йдеться?

  • Вплив на навколишнє середовище: споживання ресурсів, утворення відходів, вуглецевий слід від виробництва та у ланцюгу постачання

  • Принципи сталого дизайну: еко-матеріали, енергоефективність, відповідальне використання ресурсів

  • Врахування життєвого циклу продукту (чи це дизайнерська річ чи приміщення)

  • Кругова економіка – повторне використання – повторне виробництво – переробка – з метою максимізації ефективності використання ресурсів

  • Залучення стейкхолдерів

  • Контекст регуляторних норм та законодавства

  • Ринкові тренди: інсайти щодо поведінки споживачів і зростаючий попит на сталі продукти.


Як зробити дизайн сталим? Сталий розвиток складається з трьох ключових сфер, які рівнозначні та пов’язані між собою: екологія, економіка та соціальна сфера.

Сталим є той дизайн, який є:

1.       Соціально відповідальним: як продукт впливає на людей чи громади? Чи він сприяє етичним бізнес-практикам, справедливим умовам праці, залученню спільнот. Сюди також належать: культурні аспекти, збереження традицій, комунікація цінностей.



Guculiya

Український бренд декору з чорнодимленої кераміки, натхненний українським етносом та розроблений українською дизайнеркою Данутою Кріль. 

Цей проект – це відродження Гаварецької кераміки - село Гавареччина, один із найвідоміших центрів гончарства Галичини, місцеві ремісники здавна виготовляли чорнодимлену кераміку, відому своїм довготривалим чорним кольором і металевим блиском, а також поєднання дизайну та культурних сенсів:



Ця колекція була натхненна моїм інтересом та любов‘ю до традиційних технік гончарства, а особливо Гавареччини, а також давньою символікою, зокрема Гуцульщини. Створюючи проект Guculiya.TINI, я прагнула переосмислити та надати нової форми глибокому змісту, що криється у нашій культурі. Дуже важливим в нашому проекті Гуцулія є те, що ми переосмислюємо певні архетипи, обереги і втілюємо в сучасну естетику.Саме вони фіксують та передають найважливіші цінності від покоління до покоління. І я хочу сказати, що нашу українську символіку пронизують саме світлі солярні символи, величезна віра в добро і силу роду.» Данута Кріль

2.       Екологічно відповідальним: створення продуктів з використанням меншої кількості ресурсів, які генерують менше сміття та викидів, і служать довше. Використання еко-матеріалів, оптимізація процесів виробництва, створення продуктів, які витривалі, служать довше і їх легко відремонтувати. А також таких, які заохочують сталу поведінку споживачів.

 

3.       Економічно відповідальним: продукти, які мають краще співвідношення витрат і ефективності, оптимізація виробничих процесів, використання еко-матеріалів, створення надійних продуктів, які легко відремонтувати. Продуктів, які доступні (в плані ціни і доступу), що сприяє економічній інклюзії.


Що таке Циркулярний дизайн? (дизайн на основі принципів кругової економіки)

1.       Створення продуктів, які служать довше, які легко відремонтувати і які можна розкласти на складові для заміни, ремонту чи роздільної утилізації елементів

2.       Дизайн, який передбачає повторне використання чи подальшу утилізацію. Модульний дизайн, вироби з перероблених матеріалів.

3.       Дизайн, який спонукає споживача до свідомої поведінки, має елементи едукації та спонукає до еко-свідомого вибору.


Кейси проектів та продуктів, які взяли в свою основу сталий розвиток:

OAT Shoes

Компанія OAT Shoes (Нідерланди), заснована у 2009 році, виготовляє біорозкладне взуття. Після того як кросівки відслужили своє - треба закопати їх в землю і з них виростуть польові квітки.

Так і звучить слоган компанії -  The world’s first biodegradable shoes that bloom.

Час розкладу матеріалів, з яких складається це взуття - до 6 місяців.

Біологічно розкладаються шкіряні черевики, сумки, дитяче взуття з насінням, щоб посадити дерево життя дитини, колекція стійких кросівок і навіть прототипні біорозкладні футболки.

Метою OAT Shoes було створити взуття, яке не лише добре виглядає, але й добре виконує свою функцію, щоб стати частиною позитивних змін у світі.

 

MUD Jeans

Компанія з Нідерландів, тут Ви можете взяти джинси за підписку, і поміняти їх на нові у будь-який момент. З зношених джинсів шиють інші вироби, а коли вже джинс зовсім зносився  - відправляють на переробку і виготовлення нового матеріалу. А ще це сформувало цілу спільноту однодумців, яким подобається ідея з sharing і свободою вибору.


Wondrest

Компанія, яка виготовляє ліжка, серйозно задумалась про екологічний слід продукції, і це привело до нового продукту і позиціонування A bed for life – Ліжко на все життя, адже вони суттєво збільшили життєвий цикл ліжка, використовуючи більш якісні та витривалі матеріали, а також зробивши дизайн, який дозволяє замінювати та ремонтувати окремі елементи. Більш детально про кроки компанії – на фото.


 

Right for repair – Право на ремонт – ініціатива, яка набирає обертів у ЄС та яка говорить про те, що виробники продуктів повинні забезпечити можливість використовувати, в тому числі ремонтувати зокрема електронні вироби , як мінімум протягом 10 років після останньої партії даного виду.

Тільки подумайте, продовження життя європейських смартфонів сього на 1 рік, допомогло б уникнути 2,1 тон викидів вуглецю (за рахунок зменшення обсягів виробництва нових). А це еквівалент того, щоб забрати 1 мілліон автомобілів з доріг.

Більше про цю ініціативу можна дізнатись тут repair.eu  а також познайомитись з українською компанією ICOOLA, яка пропагує поняття відновленого телефону (IPhone).

 

Ще одним з важливих понять у сталому дизайні є поняття еко-матеріалів і виробництва. Що мається на увазі та як робити правильний вибір.

  • Обирати сталі матеріали: ті, які підлягають відновленню, біорозкладаються, підлягають ресайклінгу або ж виготовлені з переробленого матеріалу

  • Сталі процеси виробництва: мінімізація використання енергії та утворення відходів. Сприяння безпечним та здоровим умовам праці.

  • Оптимізація упаковки та транспортування. Оптимізація дизайну упаковки з метою мінімізації відходів та викидів. Низьковуглецеві та енергоефективні методи транспортування. Упаковка, яку можна використовувати повторно.

Обираючи матеріали, слід оцінювати цілий життєвий цикл цього матеріалу, включно з утилізацією. В такому випадку очевидним стає, що наприклад пластик, який складно утилізувати чи компостувати не є сталим матеріалом.

Сталі матеріали часто мають також інші переваги: вони легші, витриваліші і естетично приємніші.

То які ж вони матеріали наступного покоління?

  • Біорозкладні полімери

  • Композити на біо основі

  • Біопластики: кукурудзяний крохмаль, цукрова тростина, картопляний крохмаль

  • PLA –пластик - біорозкладний термопластичний поліефір, що одержують на основі молочної кислоти – активно використовується в електрокарах

  • Целюлоза – ізоляція будівель

  • Міцеліум – вегетативна частина грибів, яку можна виростити у формі щільної губки. Використовується наприклад як пакувальний матеріал.


Біомімікрія – практика, при якій спостерігається та наслідується природа з метою вирішення дизайнерських завдань.

Прикладом може слугувати кейс датської компанії-киробника ковролінів Interface

На початку, як і всі виробники компанія фокусувалась на виробництві, маркетингу і продажі якомога більшої кількості метрів квадратних килимового покриття. Що було до та після виробництва та продажу - нікого не цікавило.

А тоді засновник, Рей Андерсон, вирішив поставити у центр сталий розвиток, і цим зробив величезний зсув у суті свого бізнесу.

Замість продажу килимового покриття компанія почала давати його в оренду, надаючи такий сервіс. Килимове покриття почали виготовляти у формі невеликих плиток. Таким чином лише зношені чи пошкоджені частини потрібно було заміняти.

Також це килимове покриття підлягає переробці та з нього знову роблять килимове покриття, що значно знижує собівартість, таким чином робить цей бізнес ще більш привабливим!

 

Для чого думати про сталість у дизайні?

Виклики, які сьогодні постали перед нами – комплексні і масштабні. Проте вони також дають можливість працювати в рамці сталого розвитку, що сприяє креативності, інноваціям і пошукам нових сенсів.


 
 
 

Comments


© 2024 ESEP Consulting. All Rights Reserved

bottom of page